Drzewa Oxytree zaliczane są do gatunków roślin, które mają znaczący wpływ na poprawę jakości powietrza oraz ochronę naszego środowiska. Stanowią idealne rozwiązanie nasilającego się w ostatnich latach problemu nielegalnej wycinki rodzimych gatunków drzew. Ma ono miejsce nie tylko na terenie Polski, ale także całej Europy. Gatunek Oxytree, czyli drzewo powstałe w wyniku sklonowania dwóch odmian Paulowni: elongata i fortunei, wyróżnia się szybkim tempem wzrostu i zarazem imponującym przyrostem rocznym.
Drzewa Oxytree należy sadzić od II połowy maja do końca czerwca (na plantacjach) lub do końca lipca (w prywatnych ogrodach). Rośliny mają niewielkie wymagania glebowe. Dobrze rosną na glebach IV i V klasy i przy pH 6-6,5. Ponadto Oxytree wymaga stosowania nawozu wieloskładnikowego. Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych to niezwykle istotna kwestia zarówno w trakcie sadzenia, jak i w czasie wegetacji roślin. W przypadku nawożenia drzew tlenowych można stosować nawozy mineralne, biologiczne lub naturalne. Pomocnym urządzeniem może okazać się dozownik firmy Dosatron lub Tefen. W obydwu przypadkach, jest to nieelektryczne urządzenie służące do precyzyjnego dozowania mieszanki preparatu, podłączone do sieci wodociągowej, którego główną siłą napędową jest ciśnienie wody. Mechanizm dozownika zasysa wcześniej przygotowany preparat, a następnie dozuje jego odpowiednią ilość bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny.
Należy także wspomnieć, że rośliny Oxytree są przystosowane do niskich temperatur i znoszą przymrozki. Nie wymagają okrycia na zimę. Dobrze zdrewniałe drzewa przygotowują się do okresu wegetacyjnego pod warstwą śniegu, który stanowi dla nich naturalną osłonę chroniącą przed mrozem.
Drzewo Oxytree zadomowiło się w Europie i podbiło serca polskich plantatorów i ogrodników. Jest łatwym w uprawie i mało wymagającym gatunkiem. Należy jednak pamiętać o odpowiednim poziomie nawadniania gruntów na plantacji tych drzew tlenowych. Zarówno nadmiar, jak i niedobór wody, może niekorzystnie wpłynąć na wzrost i rozwój rośliny. Po 3. roku uprawy korzeń roślin jest już na tyle dobrze rozwinięty, że drzewo pobiera wodę według własnych potrzeb z głębokich warstw gleby.
Przed założeniem plantacji Oxytree, warto więc sprawdzić, na jakim poziomie znajdują się wody gruntowe. Niekorzystny jest poziom powyżej 2 m, a także tereny okresowo zalewane. Ponadto ważna będzie informacja na temat średniej sumy opadów rocznych, której optymalna wartość powinna wynosić ok. 800 mm. Jeśli parametry odbiegają znacznie od tej wartości, należy zadbać o dodatkowe nawadnianie w ciągu roku, szczególnie latem.
W pierwszych miesiącach po posadzeniu roślin, nawadnianie sadzonek Oxytree powinno odbywać się 2-3 razy w tygodniu, gdzie na jedną roślinę przypada 15 litrów wody tygodniowo. Taki sposób nawadniania pozwoli drzewom prawidłowo się ukorzenić, . W późniejszym okresie wzrostu rośliny, ilość wody powinna być zwiększona, natomiast sama częstotliwość nawadniania zmniejszona do 1-2 razy w tygodniu. Należy także pamiętać, że przed okresem zimowym, drzewa wymagają podlewania tylko do momentu zrzucenia liści. Najlepszym czasem na podlewanie jest poranek lub godziny wieczorne. Nigdy nie należy podlewać roślin, znajdujących się w pełnym słońcu.
Aby zapewnić roślinie dostateczną ilość wody i wspomóc system korzeniowy w jego prawidłowym rozwoju, należy zamontować odpowiedni system kroplujący. Najpopularniejszą metodą nawadniania drzew Oxytree jest zastosowanie kroplowników indywidualnych. Są to narzędzia do precyzyjnego podlewania, które podają określoną przez producenta dawkę wody wprost w strefę korzeniową roślin. Kroplownik o odpowiednio dobranej wydajności, należy umieścić w rurze polietylenowej (PE), będącej podstawowym elementem systemu nawadniającego. Z uwagi na fakt, że sadzonki nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, przewody rozprowadzające wodę powinny być rozmieszczone w odległości ok. 35 cm od rośliny (w przypadku gleby piaszczystej - ok. 25 cm).
Wśród kroplowników, które są dostępne na rynku, polecamy kroplowniki AX z kompensacją ciśnienia firmy Palaplast o wydajności 2, 4 lub 8 l/h. Wbudowana w kroplowniku kompensacja ciśnienia zapewnia jednolity wydatek na całej długości ciągu linii, niezależnie od ciśnienia wyjściowego, a także różnic wysokości terenu.
Drewno z Oxytree, dzięki swoim właściwościom, może być stosowane w wielu branżach, m.in. przemyśle czy budownictwie. Właściwości drewna:
Każdy fragment drzewa – od pnia po wierzchołek korony - może być wykorzystany do różnych celów.