Sterownik nawadniania WiFi

czyli sterowanie nawadnianiem przez internet

 

Sterowniki nawadniania WiFi

Nowinki technologiczne sprawiają, że współczesne życie staje się łatwiejsze. Mamy szeroki dostęp do usług i obsługi urządzeń za pośrednictwem smartfona. Producenci prześcigają się w coraz to nowsze oprogramowania oraz aplikacje na urządzenia mobilne. Dla Państwa wygody również producenci systemów nawadniających Rain Bird i Hunter wprowadzili do swojej oferty urządzenia, które można programować zdalnie niezależnie od miejsca na świecie w którym się znajdujemy.

 

Jak działają sterowniki nawadniania WiFi?

Do wyboru mamy sterowniki firmy Rain Bird i Hunter. Urządzenia posiadają funkcje takie same jak sterowniki stacjonarne jednak dają szersze możliwości obsługi. Oba urządzenia posiadają możliwość programowania manualnego na ekranie oraz zdalnego poprzez aplikację. Żeby urządzenia mogły działać za pośrednictwem urządzenia mobilnego muszą zostać połączone z lokalną siecią WiFi, natomiast na urządzenie mobilne należy pobrać darmową aplikację do obsługi sterownika.

W przypadku sterowników WiFi oprócz funkcji jakie oferuje nam podstawowy sterownik nawadniania mamy dodatkowe udogodnienia np. podgląd – kontrola nawadniania podczas naszej nieobecności w ogrodzie. Ta opcja idealnie sprawdzi się każdemu instalatorowi nawodnienia, bo cały czas niezależnie od tego gdzie jesteśmy możemy zdalnie monitorować obiekt, który mamy pod swoją opieką.

Funkcje jakie wyróżniają sterowniki WiFi na tle modeli nie połączonych z siecią jest także możliwość korzystania ze stacji pogodowych. Sterownik może wprowadzać korekty sezonowe, tak byśmy nie musieli zmieniać częstotliwości i długości czasu nawadniania manualnie. Automatyczna korekta sezonowa polega na dostosowywaniu na bieżąco parametrów wodnych w oparciu o aktualną pogodę, temperaturę oraz wilgotność powietrza. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim oszczędność wody. Ogród podlewa się tak często i taką ilością na jaką jest w danej chwili zapotrzebowanie.

Do sterowników WiFi możemy oczywiście podpiąć standardowe czujniki takie jak: czujnik deszczu, wilgotności, mrozu etc. W zależności od modelu sterownika możemy także zastosować przepływomierz na głównym rurociągu. Przepływomierz pozwala na stałą kontrolę przepływu i w przypadku jakichś anomalii np. uszkodzenia rury, czy wycieków wstrzyma nawodnienie a dodatkowo przekaże informację do sterownika o zaistniałej sytuacji.

 

Czym różnią się sterowniki WiFi Hunter i Rain Bird?

W obu przypadkach producenci Rain Bird i Hunter zadbali aby sterowniki posiadały możliwość obsługi przez internet. Sterowniki Hunter zarówno HC jak i ProHC są już wyposażone w moduł WiFi. Do sterowników Rain Bird dokupuje się oddzielny moduł WiFi LNK. Ma to swoje plusy ze względu na to, że często nasz budżet przeznaczony na system nawadniania jest ograniczony. Wtedy możemy zdecydować się na sterownik WiFi bez wbudowanego modułu, ale z możliwością dołączenia go w przyszłości. W tabeli poniżej przedstawiono jedne z najważniejszych zagadnień, które mogą pomóc przy wyborze sterownika WiFi: