Sterowniki nawadniania WiFi
Nowinki technologiczne sprawiają, że współczesne życie staje się łatwiejsze. Mamy szeroki dostęp do usług i obsługi urządzeń za pośrednictwem smartfona. Producenci prześcigają się w coraz to nowsze oprogramowania oraz aplikacje na urządzenia mobilne. Dla Państwa wygody również producenci systemów nawadniających Rain Bird, Hunter i Orbit wprowadzili do swojej oferty urządzenia, które można programować zdalnie niezależnie od miejsca na świecie w którym się znajdujemy.
Jak działają sterowniki nawadniania WiFi?
Do wyboru mamy sterowniki firmy Rain Bird, Hunter lub Orbit. Urządzenia posiadają funkcje takie same jak sterowniki stacjonarne jednak dają szersze możliwości obsługi. Większość z dostępnych sterowników wifi posiada zarówno możliwość programowania manualnego na ekranie oraz zdalnego poprzez aplikację. Żeby urządzenia mogły działać za pośrednictwem urządzenia mobilnego muszą zostać połączone z lokalną siecią WiFi, natomiast na urządzenie mobilne należy pobrać darmową aplikację do obsługi sterownika.
W przypadku sterowników WiFi oprócz funkcji jakie oferuje nam podstawowy sterownik nawadniania mamy dodatkowe udogodnienia np. podgląd – kontrola nawadniania podczas naszej nieobecności. Ta opcja idealnie sprawdzi się każdemu instalatorowi nawodnienia, ponieważ cały czas niezależnie od tego gdzie jesteśmy możemy zdalnie monitorować obiekt, który mamy pod swoją opieką.
Funkcje jakie wyróżniają sterowniki WiFi na tle modeli nie połączonych z siecią jest także możliwość korzystania ze stacji pogodowych. Sterownik może wprowadzać korekty sezonowe, tak byśmy nie musieli zmieniać częstotliwości i długości czasu nawadniania manualnie. Automatyczna dzienna korekta polega na dostosowywaniu na bieżąco parametrów wodnych w oparciu o aktualną pogodę, temperaturę oraz wilgotność powietrza. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim oszczędność wody. Ogród podlewa się tak często i taką ilością na jaką jest w danej chwili zapotrzebowanie.
Do sterowników WiFi możemy oczywiście podpiąć standardowe czujniki lokalne takie jak: czujnik deszczu, wilgotności, mrozu etc. W zależności od modelu sterownika możemy także zastosować przepływomierz na głównym rurociągu. Przepływomierz pozwala na stałą kontrolę przepływu i w przypadku jakichś anomalii np. uszkodzenia rury, czy wycieków wstrzyma nawodnienie a dodatkowo przekaże informację do sterownika o zaistniałej sytuacji.
Czym różnią się sterowniki WiFi Hunter, Rain Bird i Orbit?
Producenci Rain Bird, Hunter oraz Orbit zadbali, aby ich wybrane sterowniki posiadały możliwość obsługi przez internet.
Sterowniki wifi dzielą się na urządzenia z wbudowanym modułem komunikacji oraz na komputery z zewnętrznym modułem wifi.
- Sterowniki Hunter HC, PRO-HC oraz Orbit b.hyve nie wymagają kupna dodatkowych modułów łączności, gdyż są wyposażony w system komunikacji wifi.
- Sterowniki Rain Bird ESP-RZXe, ESP-ME, ESP-ME3 posiadają możliwość rozbudowy o dodatkowe akcesorium jakim jest moduł wifi LNK. Sterownik Hunter X2 korzysta z podobnego rozwiązania, gdzie łączność wifi zapewnia moduł WAND.
Sterowniki Rain Bird, Hunter oraz Orbit posiadają odrębne aplikacje, które łącząc się z wybranymi stacjami pogodowymi wprowadzają korektę czasów trwania sesji nawadniających.
- Sterowniki Hunter oraz Orbit łączą się z jedną wybraną stacją pogodową wybraną z mapy. W przypadku sterowników Hunter bezpłatne jest połączenie ze stacją znajdującą się na lotnisku - połączenie z innymi stacjami jest możliwe w przypadku wykupieniu abonamentu
- Sterowniki Rain Bird pobierają dane z 3-ch najbliższych stacji pogodowych i wprowadzają korekty na podstawie wyciągniętej średniej pomiarowej. Nie mamy wpływu na wybór stacji ani nie możemy zobaczyć ich lokalizacji
- Sterownik Orbit oraz Hunter posiada możliwość wprowadzenia spersonalizowanych korekt na podstawie odrębnych czynników pogodowych - użytkownik ma wpływ na korektę w zależności od zadanej siły wiatru, opadów deszczu etc. W przypadku sterowników Rain Bird nie ma takiej możliwości - korekty wprowadzone są automatyczne bez ingerencji
Każdy z producentów posiada swoją aplikację. Aplikacje różnią się od siebie stopniem skomplikowania i możliwościami. Każda aplikacja posiada udogodnienia zarówno dla użytkownika prywatnego, jak i instalatora. Wszystkie aplikacje są darmowe.
1) Platforma Hunter oraz Orbit dostępna jest w formie aplikacji na urządzenia mobilne oraz jako strona www do obsługi za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Platforma Rain Bird dostępna jest jedynie w formie aplikacji na urządzenia mobilne
2) Obsługa platformy Hunter jako jedyna nie wymaga zakupu sterownika - sterownik można dołączyć później. Aby wejść do aplikacji Rain Bird i Orbit należy najpierw zakupić sterownik.
3) Aplikacja Rain Bird jest najprostsza w obsłudze.
4) Aplikacja Hydrawise daje najwięcej możliwości kontroli instalatorom - pozwala na nadawanie uprawnień, tworzenia sieci sterowników, sprawdzenia kto i jakie zmiany wprowadzał w sterowniku, alarmuje o nieprawidłowościach
5) Aplikacja b.hyve daje dodatkowe opcje ustawienia czasu nawadniania w zależności od czynników takich jak m.in. chłonność gleby, nasłonecznienie, typ roślinności etc.
Sterowniki w zależności od modelu mogą mieć możliwość podpięcia czujnika przepływu. Tego typu opcję posiadają sterowniki: ESP-ME3, X2, HC oraz PRO-HC. Przepływomierze do tych sterowników konieczne muszą być impulsowe, a ich dokładność pomiarów jak największa. Przepływomierz daje możliwość kontroli przepływu wody i wykrywanie anomalii. Dzięki przepływomierzowi unikniemy przykrych niespodzianek podczas nieobecności takich jak niekontrolowany wyciek wody lub zator systemu.