Zbiornik na deszczówkę
systemy wykorzystywania wody deszczowej
Zbiornik na deszczówkę służy do retencji wody i daje możliwość gospodarowania wodą deszczową. Systemy wykorzystywania wody deszczowej zmniejszają zużycie wody wodociągowej nawet o 50% i stanowią aktualny trend na rynku nawodnień. W związku z niedoborami wody i restrykcjami dotyczącymi jej zużycia gromadzenie wody deszczowej staje się powoli koniecznością.
Skorzystaj z wielu korzyści jakie daje magazynowanie wody deszczowej m.in.: zmniejszenie zużycia wody wodociągowej i redukcja kosztów zużywanej wody nawet do 50%, możliwość skorzystania z "miękkiej" wody, bez kamienia, dobrze przyswajalnej przez rośliny, ochrona środowiska i wykorzystanie zasobów naturalnych.
Zasoby wodne w Polsce
Polska należy do grupy najuboższych w wodę europejskich krajów. Wbrew pozorom nasz kraj ma porównywalne zasoby wodne do pustynnego Egiptu. Koszt wody wodociągowej w ostatnich latach znacząco wzrósł. Jest to wynikiem rosnących kosztów wydobycia oraz uzdatniania wody, a także oczyszczania ścieków. Z powodu deficytu zasobów wodnych oraz z uwagi na rosnące wciąż koszty jej poboru, wzrasta zainteresowanie systemami wykorzystywania wód opadowych.
Wielkość opadu
Roczny opad na większości terytorium naszego kraju sięga 500-600 mm rocznie. Na terenach wyżynnych wartość ta kształtuje się w okolicach 1200-1300 mm, natomiast na obszarach nadmorskich 800-900 mm. Dokładne dane można odczytać na stronie climate-data.org
Zbiornik na deszczówkę
W celu magazynowania wody używa się zbiorników wodnych naziemnych bądź podziemnych.
Zbiorniki naziemne mogą mieć różne kształty i być dekoracją samą w sobie. W Polskich warunkach eksploatacja takiego zbiornika odbywa się od wiosny do jesieni i są to głównie cele ogrodnicze np. podlewanie roślin. Pojemności tego typu zbiorników to 150-200 do ok. 800-1000l.. Woda do zbiorników naziemnych doprowadzana jest z rur spustowych i rynien.
Zbiorniki podziemne wykonywane są z polietylenu, żywic poliestrowych, polipropylenu, żelbetu bądź stali. W zależności od ich budowy mogą być obciążone ruchem kołowym lub pieszym. Pojemność zbiorników podziemnych kształtuje się w zakresie 1500-10000l. Zbiorniki podziemne są całkowicie szczelne. Zbiornik podziemny może być wyposażony w pompę o różnych parametrach i mocy.




Aktualności
Program "Moja Woda". Rusza nabór wniosków na rok 2021
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są odpowiedzialne za realizację przedsięwzięcia. Wnioski będą zbierane od momentu ogłoszenia rozpoczęcia naboru i rozpatrywane w przeciągu dwóch tygodni od daty złożenia wniosku. Każde województwo ogłaszać będzie rozpoczęcie naboru wniosków indywidualnie.