Czujnik deszczu do nawadniania
wyłącznik deszczowy - rodzaje, funkcje, zastosowanie
Czujnik deszczu do systemu nawadniania pozwala na całkowite zautomatyzowanie instalacji. Dzięki zastosowaniu detektora deszczu w momencie wystąpienia opadów atmosferycznych podlewanie nie jest dublowane, a czasowo zawieszone lub pomijane.
Jak działa czujnik deszczu w systemach nawadniania?
Większość czujników deszczu składa się z wysięgnika lub zaczepu na rynnę oraz pojemnika z tworzywa sztucznego zawierającego higroskopijne dyski.
Higroskopijność to podatność substancji na wchłanianie wilgoci. Z fizycznego punktu widzenia wchłanianie wody absorbcja, w wyniku której substancja wchłaniająca zwiększa swoją objętość. Woda w przypadku czujników zbudowanych z dysków powoduje ich pęcznienie i czasowe przerwanie obwodów. Oznacza to, że blokowany jest czasowo sygnał przesyłany ze sterownika do elektrozaworów, a ich otwarcie jest wstrzymane do czasu przeschnięcia dysków. Substancja, z której wykonane są dyski, dobrana jest w taki sposób, aby czas jej schnięcia był zbliżony do czasu schnięcia murawy. Po przeschnięciu dyski wracają do swoich poprzednich rozmiarów- czujnik nawadniania to urządzenie nie tracące swojej formy z biegiem czasu, wielokrotnego użytku.
Gdzie zamocować przewodowy czujnik deszczu do nawadniania?
Przed decyzją o zakupie przewodowego czujnika opadu deszczu należy zastanowić się nad umiejscowieniem sterownika nawadniania.
- Przewód pomiędzy czujnikiem nawadniania, a programatorem nie powinien być zbyt długi, aby nie osłabiać sygnału przesyłanego przez czujnik. Zbyt słaby sygnał może powodować trudności w prawidłowym współdziałaniu elementów tj. przerywaniu pracy systemu lub ponownym jest wznowieniu.
- Należy pamiętać, że miejsce, w którym czujnik będzie zamontowany ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Czujnik deszczu optymalnie powinien znajdować się w miejscu nie osłoniętym z żadnej strony, aby niezależnie od kierunku wiatru swobodnie dokonywać pomiaru poziomu opadów atmosferycznych.
- Miejsce montażu czujnika powinno być średnio nasłonecznione, aby uśrednić czas przesychania dysków higroskopijnych.
- Z uwagi na estetykę ogrodu i aspekty wizualne należy wybrać miejsce niereprezentatywne dla ogrodu, jak najmniej widoczne.
- Miejsce montażu czujnika powinno umożliwiać podłączenie okablowania między sterownikiem a czujnikiem.
Czym różnią się czujniki deszczu między sobą?
Czujniki deszczu posiadają różną możliwość regulacji, od braku regulacji, poprzez regulację czułości na opad, po regulację szybkości przesychania dysków higroskopijnych- otworów wentylacyjnych. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do porównania Parametrów technicznych urządzeń. Sensory różnią się także uchwytami mocującymi. Niektóre modele czujników łączą ze sobą funkcje wyłączników deszczowych i mierników temperatury.
Rodzaje czujników deszczu
Bezprzewodowy czujnik deszczu
Bezprzewodowe czujniki nawadniania działają dzięki przesyłaniu radiowych sygnałów na drodze czujnik (nadajnik)-odbiornik-sterownik.
- nadajnik- czujnik deszczu wyposażony jest w antenę radiową, która przesyła informację do odbiornika o wykryciu przez czujnik dawki opadowej przekraczającej ustalony maksymalny poziom. Nadajnik przesyła także informację odwrotną po przeschnięciu higroskopijnych dysków do odbiornika.
- odbiornik- odbiornik również wyposażony jest w antenę radiową odbierającą przesyłaną przez nadajnik informację. Jest on bezpośrednio okablowaniem połączony z odpowiednimi gniazdami sterownika i powinien być umieszczony od niego w bliskiej odległości. Odpowiada za przerwanie czasowe obwodów i współpracę ze sterownikiem oraz elektrozaworami.
Przewodowe czujniki nawadniania
Czujniki deszczu przewodowe charakteryzują się koniecznością połączenia sensora bezpośrednio z odpowiednim wyjściem w sterowniku nawadniania za pomocą kabla. Przewód łączący o długości kilku metrów dołączony jest do zestawu z czujnikiem i w razie potrzeby można go przedłużyć stosując kabel ziemny min. dwużyłowy.



Lepiej wybrać czujnik deszczu przewodowy czy czujnik bezprzewodowy?
Jeżeli istnieje trudność ze spełnieniem powyższych punktów (szczególnie w przypadku, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia przewodu łączącego czujnik i sterownik), należy dobrać odpowiedni czujnik bezprzewodowy, który będzie kompatybilny ze sterownikiem nawadniania. W celu sprawdzenia kompatybilności należy zapoznać się z katalogiem producenta lub skontaktować się z konsultantem HB-System.


